„Az iskolának nem nevelni kell az életre
az iskolának magának az életnek kell lennie.”
Elbert Hubbard
Az iskola története összefonódik a város életével. A bánya terjeszkedésének következtében károsodtak a VI-os és VII-es telepi lakások. Be kellett zárni a Petőfi és az Arany Iskolát. Az épülő új városrésznek a lakások mellett új iskolák kellettek. 1975-ben adták át az V. számú Általános Iskolát. Első igazgatója, aki már az építkezésnél is bábáskodott, Murányi Ferenc volt. Az Ő vezetése alatt alakult ki az iskola máig ható arculata: magas színvonalú tanulmányi, sport és művészeti tevékenység, az aktív kórusélet, a kiemelkedő sporteredmények kézi és kosárlabdában. Az iskola megítélésében azonban elsősorban a tanulmányi munka a meghatározó. Diákjaink már a kezdeti időszakban eredményesen szerepeltek megyei és országos versenyeken. A legjelentősebb fokmérő a nyolcadikosok beiskolázási adatai: a diákok többsége érettségit adó középiskolában folytatta tanulmányait, gimnáziumban vagy szakközépiskolában.
Az iskola kezdetben az Erkel Ferenc Zeneiskolának is helyet adott.
A nyelvoktatás mindig jelentős szerepet játszott az iskola életében. 1980-ban vezették be a német nyelv, mint a második idegen nyelv oktatását az orosz mellett. Napjainkban a német nyelvet első osztálytól tanítjuk, és felső tagozaton emelt szintű, heti 5 órás nyelvoktatás is folyik. Másik idegen nyelvünk az angol. Évente megmérettetjük magunkat megyei és országos nyelvi versenyeken. Tanítványaink közül többen Junior nyelvvizsgát tesznek.
1987-től Író Imréné, Magdi néni lett az intézmény első számú vezetője. Az ő irányítása idején, 1990-ben vette fel az iskola Kodály Zoltán nevét. Egy évvel később kibővült az elnevezés Kodály Zoltán Ének-zene Tagozatos Általános Iskolára. Ebben az időszakban az iskola a komplex művészeti nevelés megyei bázisiskolája volt. Sok szakember látogatott el hozzánk, több japán küldöttséget is fogadtunk, akik a Kodály-módszert tanulmányozták hazánkban. Az iskola belső élete megújult, sokféle szakköri foglalkozás, művészeti csoport működött. Ez a sokszínűség a mai napig jellemez minket. Gondoljunk csak a művészeti iskolára, a mazsorett szakkörre, a sakkra, a nyelvi, a furulyaszakkörökre, a tömegsport foglalkozásokra. (Kézilabda, kosárlabda).
Erre az időszakra tevődik az iskolai alapítványok létrehozása: a „Szülők a Kodály Zoltán Általános Iskoláért” és a „Sportolj az egészségedért” ma közalapítványként működnek, és segítik mindennapi munkánkat, az iskola felújítását.
Csabai Józsefné 1997-ben állt az iskola élére. Menedzserszemléletű vezető volt, aki sokat tett az iskola tárgyi feltételeinek javításáért. A régiek mellé új hagyományokat teremtett, mint a dicsőségkönyv, a Pro Scola oklevél a szülőknek, komolyzenei koncertek az iskolában. Az iskola hitvallását kiegészítette: „Megadunk minden segítséget ahhoz, hogy diákjaink képességeik maximumát tudják nyújtani.”
Az iskolát a változások ebben az időszakban sem kerülték el. Először gazdaságilag, majd 2010-ben szervezetileg is egy vezetés alá vonták a Herman Ottó Általános Iskolával. A székhely a Kodály lett, a telephely a Herman. Az intézmény tanulólétszáma 1000 fölé emelkedett. Csabai Józsefné után Farkas Veronika lett az iskola vezetője. Nem csak az igazgató, hanem az iskola is új feladatot kapott, művészetiskolai profillal egészült ki. Színjáték és képzőművészet tanszakokkal működik, közel száz tanulóval.
2013-ban az intézmény szerkezete megváltozott: a Herman telephelyből tagintézménnyé, az alapfokú művészetoktatási intézmény alapfokú művészeti iskolává alakult át.
A tradíció folytatódik. A tudás érték és elvárás. A tanulóink szeretik az iskolájukat, szeretnek ide járni. A szülők támogatnak minket. Ma a Kodály a város legnagyobb létszámú iskolája. Büszkék vagyunk arra, hogy „Kiválóra minősített tehetségpont” és mentoráló intézmény vagyunk. Célunk egy olyan iskola létrehozása, ahol a gyermek a legfőbb érték. Ezért dolgoztuk ki a TEHETSÉGGONDOZÓ ISKOLA modelljét, ahol minden tanulónk megtalálja a hozzá legközelebb álló tehetségterületet.
Iskolánkban segítünk megtalálni minden tanulónk egyéni arculatát úgy, hogy közben felkészítjük őket a sikeres továbbtanulásra. A tanulás mellett teret adunk színes szabadidős programoknak is. Arra törekszünk, hogy megteremtsük tanulóinknak azt az alkotó környezetet, ahol eredményesen fejlődhetnek.
A Kodály az a hely, ahol jó diáknak és pedagógusnak lenni.
Balázsné Jaczkó Krisztina
intézményvezető